Üdvözöljük
a Nemzeti Biodiverzitás-
és Génmegőrzési Központ honlapján!
A Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ (NBGK) a hazai génmegőrzés bázisintézményeként, az egykori tápiószelei NöDiK (Növényi Diverzitás Központ), és a gödöllői HáGK (Haszonállat-génmegőrzési Központ) egyesülésével jött létre, 2019. június 1-jén. Az NBGK az Agrárminisztérium által irányított központi költségvetési szerv.
Az így létrejött intézmény Magyarország legnagyobb és egyben központi génbankjaként funkcionál, amely teljes körű génbanki feladatokat lát el.
Gyűjteményeihez, állományaihoz kapcsolódóan ellátja a vonatkozó génmegőrzési és fajtavédelmi, kutatási-fejlesztési és innovációs, valamint vidékfejlesztési, oktatási és ismeretterjesztő tevékenységeket.
A biodiverzitás védelmét és megőrzését az intézet kiemelt feladatának tekinti. A biodiverzitás, vagy biológiai sokféleség a földi élet sokszínűségét, tehát az élőhelyek, fajok sokféleségét, és a fajokon belüli genetikai változatosságot jelenti együttesen. A genetikai erőforrások védelme – különös tekintettel a kultúrnövények és a haszonállatok genetikai tartalékainak megőrzésére – az egész világon kiemelt feladat, amelyet konkrét kötelezettségeket tartalmazó nemzetközi egyezmények is rögzítenek: a Biológiai Sokféleség Egyezmény, valamint a FAO Mezőgazdasági és élelmezési célú növényi genetikai erőforrásokról szóló nemzetközi Egyezmény. Hazánk mindkét egyezménynek jogszabályban rögzített részes fele.
Termékértékesítés
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a 2024-es szezonra a naposcsibe, valamint tenyész tojás rendeléseiket január közepétől adhatják le.